Sociální poradna Domácího hospice Setkání


Cílem naší služby je poskytnout informace o možnostech pomoci při doprovázení umírajícího blízkého v domácím prostředí až do smrti a pomoc při zajištění podmínek k péči v domácím prostředí (např. příspěvek na péči, kompenzační pomůcky, paliativní péče, duchovní a psychologická péče).

Sociální poradna je dostupná v prostorách Domácího hospice Setkání a je k dispozici :

  • nevyléčitelně nemocným pacientům a lidem, kteří o ně pečují
  • rodinám nebo lidem, kteří zvažují péči o nevyléčitelně nemocného

             lidem, kteří dlouhodobě pečují o těžce nemocného a nevědí si rady nebo jsou unaveni

  • pozůstalým v době zármutku po smrti blízkého
  • lidem v krizové situaci 
  • lidem, kterým byla oznámena závažná diagnóza nebo prognóza
  • obecné poradenství v oblasti tzv. Dříve vysloveného přání ( https://www.cestadomu.cz/ke-stazeni.html )

Odborným garantem sociální poradny a sociálním pracovníkem je Bc. Martina Vrbová

Bližší informace o poskytování sociální služby v rámci DH Setkání, o podmínkách a principech domácí hospicové péče včetně koordinace příjmu pacientů, poskytne osobně nebo na telefonu:  733 694 160, nebo mailem: vrbova.setkani@seznam.cz

Pokud pacient především s onkologickým onemocněním a jeho rodina potřebují psychosociální podporu, lze uzavřít ústní smlouvu o poskytnutí sociální služby se sociálním pracovníkem v rámci Sociální poradny Domácího hospice Setkání. Tato služba není zpoplatněná.
OHLEDNĚ PŘÍJMŮ PACIENTŮ A KONZULTACÍ VOLEJTE

V PRACOVNÍM TÝDNU PO - ČT: 8.00 - 17.00 hod,

PÁ: 8.00 - 12.00 hod


                                                  Provozní doba :

Ambulantně v prostorách poradny - Javornická 1501, Rychnov n.Kn

PO : 8 - 11 hod  ČT : 8 - 11 hod   PÁ : 8 - 11 hod


Terénně u klienta : PO - PÁ: 11 - 20 hod dle dohody se stávajícími klienty DH Setkání

V případě potřeby je možné domluvit si schůzku i mimo stanovené hodiny.


Kontakty:

733 694 160

vrbova.setkani@seznam.cz

hospic.setkani@seznam.cz

V jakých situacích se můžete obrátit na sociální poradnu a jak probíhá spolupráce : 


Dozvěděli jste se o závažné nemoci a její závažné prognóze u Vašeho blízkého ? Dozvěděli jste se závažnou prognózu Vaší nemoci ?  Je příliš bolestné o tom mluvit se svými blízkými ? Máte strach ? Zavolejte, napište, domluvíme si schůzku u nás v kanceláři sociální poradny, nebo u Vás doma, pokud se nemůžete dostavit. Poskytneme Vám infomace týkající se péče a konkrétních služeb pro těžce nemocné, které se v těchto situacích nabízí ( domácí hospicové péče, příspěvek na péči, kompenzační pomůcky, pečovatelská služba, domácí zdravotní péče a další ) Můžeme     s Vámi sdílet vaše obavy, které jsou v těchto situacích přirozené. Sdílení strachu, obav, nejistoty pomáhá obnovovat vnitřní rovnováhu, která je tak potřebná pro zvládnutí náročných životních období.


Přemýšlíte často o smrti ? Zemřel Vám někdo blízký ? Chcete si o tom otevřeně promluvit         a nemáte s kým ? Máte možnost si domluvit schůzku v kanceláři sociální poradny nebo na jiném místě. Můžete zavolat na uvedené telefonní číslo nebo napsat e-mail a svěřit se s tím,                 co prožíváte, co na Vás těžce doléhá. Odpovíme Vám.


Chcete se nezávazně dozvědět, jak funguje domácí hospicová péče ? Zavolejte, domluvíme si schůzku v prostředí, na kterém se dohodneme ( kancelář sociální poradny, u Vás doma, kavárna...) Dozvíte se se potřebné informace o podmínkách a principech domácí hospicové péče, jak probíhá příjem pacienta, péče o něj a jeho blízké. Budete se moci zeptat na vše, co Vás bude   na toto téma zajímat.


Potřebujete domluvit domácí hospicovou péči pro Vašeho blízkého ? Je dobré nás kontaktovat    v době, kdy jste se o závažné prognóze nemoci dozvěděli a neodkládat setkání na poslední chvíli, což znamená velký a zbytečný stres pro všechny zúčastněné a nedostatek prostoru pro uzavření důležitých životních témat jako je odpuštění, poděkování, smíření, rozloučení...., ale i finanční       a majetkové záležitosti... Zavolejte, domluvíme si schůzku u nás v kanceláři sociální poradny nebo u Vás doma. Je dobré se vidět osobně, seznámit se, abyste věděli, kdo bude vstupovat do Vaší domácnosti.                                                                                                                                                Je dobré se připravit na náročné období, kterým  si musíme projít všichni bez rozdílu, i když         v různé podobě.

PO PRVNÍ SCHŮZCE, KDY SE DOZVÍTE POTŘEBNÉ INFORMACE, BUDE ZÁLEŽET NA VÁS,           ZDA A KDY SE SLUŽBU DOMÁCÍ HOSPICOVÉ PÉČE ROZHODNETE VYUŽÍT.                                       MŮŽEME BÝT V RÁMCI SOCIÁLNÍ PORADNY V KONTAKTU MNOHEM DŘÍVE, NEŽ VAŠEHO BLÍZKÉHO PŘIJEMEME DO PÉČE.

Pro příjem pacienta je v první řadě zapotřebí rozhodnutí rozhodnutí hospicového lékaře                a domluvení termínu příjmu s lékařem a zdravotními sestrami.                                                      Náš tým bude poté dle individuální domluvy a potřeby nápomocen při péči.


,,Procházet s někým závěrečný úsek jeho pozemského života je dar pro obě strany.

Většinou nám uniká, že právě tato etapa života může být v životě ta nejdůležitější a nejhlubší ..... a to pro obě strany.

Také nás nemusí napadnout, že na smrt nemocný člověk může mít v terminálním stádiu svého života nějaké poslání.... a to pro obě strany.

Je to etapa, ve které nemocný člověk otevírá oblasti života a témata, o kterých v plné síle neuvažoval anebo nemluvil.

Komunikace se noří na hlubší rovinu, než jsou slova - pohled, gesta, dotek, vnímání beze slov, nebo jen se slovy podstatnými...."

                                                                                                                                                   P. V. Kodet